کناف چیست و کاربرد آن در ساخت ویلاهای دماوند چگونه است؟

دی ۱۴۰۰
۰ نظر

کناف چیست و کاربرد آن در ساخت ویلاهای دماوند چگونه است؟

انواع کناف همان عنوانی است که در این مقاله خود را بدان گره خواهیم زد تا بتوانیم پاسخ مهم‌ترین پرسش‌هایی که در خصوص کناف مطرح می‌شود را داده ولو اندک در این زمینه چراغ راهنما باشیم. دعوت می‌کنیم تا انتها املاک کوشان را همراهی نمایید.

کناف چیست و کاربرد آن در ساخت ویلاهای دماوند چگونه است؟

حول محور انواع کناف صحبت خواهیم کرد. احتمالا نام کناف به چشمتان تکراری است و بارها و ماه‌ها نامش را شنیده‌اید و شاید مطالبی را در خصوصش از نظر گذرانده باشید. این بار اما آمده‌ایم تا با هم مروری داشته باشیم جامع بر این مفهوم، و کند و کاوی داشته باشیم بر جزئیات آن چه نامش را کناف می‌نهند.

آن چه مسئله کناف را چالش برانگیزتر می‌کند توجه به این نکته است که کناف دارای انواع متفاوتی است، به عبارتی وقتی نام کناف به میان می‌آید، مقصود تنها یک نوع کناف نیست بلکه ممکن است بالغ بر ۲۰ نوع کناف موجود باشد که بر حسب شرایط اقلیمی و حتی مبتنی بر نیاز و سلیقه مشتری می‌توان نوع خاصی از آن را در کانون توجه قرار دارد و به کار گرفت.

مدت‌هاست مصالح سنتی رنگ باخته‌اند، بسیاری از فعالان حوزه ساختمان عنوان می‌کنند مصالح سنتی، دیگر حنایشان رنگی ندارد و بایستی آن‌ها را با مصالحی جایگزین کرد که مدرن و جدید نام دارند. یکی از مهم‌ترین مصالحی که پرچمش بالاست و توانسته نگاه‌های زیادی را به سمت خود بکشاند، مصالح خشک است. می‌دانید علتش چیست؟

چرا مصالح خشک با استقبال بیشتری از سوی مشتریان همراه شده‌اند؟

آن چه مصالح خشک نام می‌گیرد در عین حال که وزن سبکی دارد و به سادگی امکان جابه‌جایی آن میسر است، بار مرده ساختمان را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود خروجی نهایی از نظر ایمنی هم حرف‌ها برای گفتن داشته باشد. مصالح زیادی وجود دارند که می‌توان آن‌ها را در لیست مصالح خشک گنجاند، از جمله آن‌ها انواع کناف است.

به رسم عادت، نخست با تعریفی ساده از انواع کناف، بحثمان را استارت می‌زنیم و سپس مرحله به مرحله، بحث را جلو می‌بریم. همان‌طور که بارها گفته‌ایم و گفته‌اند، کناف نوعی مصالح خشک است، از همان‌ها که سردمدار صنعت ساختمان هستند و به قول بسیاری از افراد، کاری هستند کارستان.
استفاده از مصالح خشک دائما در حال فراگیرتر شدن است، روز به روز بر شمارِ علاقمندان به مصالح خشک افزوده می‌شود که دلیلش را می‌شود مزایای عدید این دست از مصالح دانست.

آن چه کناف نامیده می‌شود صفحه‌ای است روکش‌دار و از جنس گچ که در سقف ویلاها و ساختمان‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد تا نتیجه‌ای عاید شود، درست و مناسب. شرکتی که انواع کناف را برای نخستین بار تولید کرد، کناف نام دارد به عبارتی علت این که چنین صفحات روکش‌دار گچی را کناف می‌نامند به نام شرکت مؤسس و تولید کننده‌اش بر می‌گردد.

به زعم این که این روزها بیش از گذشته نام انواع کناف را می‌شنویم اما باید بگوییم کناف بیش از ۸۰ سال است که قدمت دارد و سکان صنعت ساختمان را به دست گرفته است، باری هر چه می‌گذرد پیروان بیشتری به دست می‌آورد که دلیلش همان مزایای بی‌شماری است که پیش‌تر در خصوصش صحبت کردیم. شرکتی که ادعا کردیم کناف نام دارد و انواع کناف را طراحی و تولید می‌کند، شرکتی است بین المللی که این روزها محبوب دل‌ها شده و یک سر و گردن از شرکت‌های مشابه بالاتر است.

کدام کناف مناسب فضای منزل ماست؟

نوع اول؛ کناف صفر یا کناف ساده:

پوشش کل سقف با ارتفاع مشخص با پنل کناف صورت می‌گیرد و به دلیل داشتن سطح مقطع زیاد، دست شما را برای طراحی و نورپردازی خیلی باز گذاشته است.

نوع دوم؛ کناف باکس دور:

این نوع کناف به صورت یک طرف یا دو طرف نور مخفی اجرا می‌گردد و از متداول‌ترین انواع کناف است که علاوه بر این که می‌توانید روی آن هالوژن کار کنید از داشتن نور مخفی هم بهره خواهید برد.

نوع سوم؛ کناف قوس یا طرح‌دار:

این مدل کناف با آن که دارای اجرای مشکلی است اما به دلیل شلوغی در طرح، مورد پسند همگان نیست و هزینه بالاتری نسبت به کناف باکس دور و کناف ساده دارد.

کناف چیست و کاربرد آن در ساخت ویلاهای دماوند چگونه است؟
کناف چیست و کاربرد آن در ساخت ویلاهای دماوند چگونه است؟
مقایسه از نظر سازه:

کناف صفحات روکش‌دار گچی یا گچ برگ‌ها هستند که توسط شرکت کناف تولید می‌گردد، سقف کاذب کناف به نسبت جدید بوده و جایگزین سیستم قدیمی رابیتس سقف در بازسازی ویلا شده است.
رابیتس به ورق فولادی مشبکی اطلاق می‌گردد که در سقف‌های کاذب و گچ کاری، گچ بری برای پوشش بتن سیمانی، تیرآهن و آرماتور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مقایسه از نظر اجرا:

برای اجرای رابیتس به نیروی کار بیشتری چون جوشکار، گچ کار، رابیتس بند نیاز است اما در کناف نیاز به نیروی کار کمتر اما با تخصص بیشتر (جهت عدم ترک خوردگی در کناف) نیاز است.

مقایسه از نظر قیمت:

در نگاه اول از نظر قیمتی یکسان هستند، اما هزینه‌‌های جانبی مانند قیمت گچ کاری و سیمان کاری در رابیتس نسبت به کناف برای هر متر مربع بیشتر است.

مقایسه از نظر وزن و مقاومت:

وزن هر متر مربع کناف حدود ۱۱ کیلوگرم و وزن هر متر مربع رابیتس حدود ۴۵ کیلوگرم خواهد شد و از نظر مقاومت رابیتس دارای مقاومت خیلی بیشتر از کناف است.

مقایسه از نظر زمان اجرا:

زمان اجرا برای سقف ۴۰ متری در رابیتس حدود ۹ روز است، در حالی که زمان برای کناف در سقف ۴۰ متری حدود ۲ روز خواهد بود.

نحوه اجرا و نصب کناف در ویلا

زمانی که انواع کناف‌های متفاوت را در کنار هم می‌چینند تا خروجی مورد نظر حاصل گردد، ممکن است در میان صفحات روکش‌دار، درزهایی مشاهده گردند که پر کردن چنین درزهایی از طریق بتونه درزگیری ممکن می‌شود. پس از این که چنین مرحله‌ای به نقطه پایان رسید، سطوح صافی نمود پیدا می‌کنند که مورد رنگ آمیزی قرار گرفته و نتیجه منحصر به فردی را خلق می‌سازند.

برای هرگونه مشاوره جهت خرید و فروش در جابان دماوند با تیم املاک کوشان در تماس باشید. اولین معامله انجام می شود، موفقیت زمانیست که ارتباط خریدار یا فروشنده با واسطه تکرار شود.

مجید حاجی اکبری: ۰۹۱۲۴۰۴۳۷۸۲

علیرضا اصفهانی: ۰۹۱۲۲۱۷۹۲۶۵

پیام بگذارید