برای ساخت ویلا، اسکلت فلزی بهتر است یا اسکلت بتنی؟

آذر ۱۴۰۰
۰ نظر

برای ساخت ویلا، اسکلت فلزی بهتر است یا اسکلت بتنی؟

همانطور که می‌دانید، یکی از بهترین مناطقی که ساخت و ساز ویلا در آن قسمت بیشتر از هر جای دیگری انجام می‌شود، مناطق دماوندی است. این مناطق به دلیل نزدیکی به جنگلی بکر، بهترین مکان‌ها برای ساخت ویلا و خرید ویلا محسوب می‌شوند. طبیعتاً برای خرید ویلا، موضوع استحکام و با کیفیت بودن سازه، یکی از مهم ترین فاکتورها می باشد. از این رو اکثر کسانی به ساخت ویلا و یا ساختمان های مسکونی مشغولند، یکی از دغدغه هایی که با آن دست و پنجه نرم می کنند، این است که برای ساخت ویلا، اسکلت فلزی بهتر است و یا اسکلت بتنی؟

تیم محتوای وب سایت املاک کوشان برای شما محتوا در مورد برای ساخت ویلا، اسکلت فلزی بهتر است یا اسکلت بتنی؟ آماده کرده است با ما همراه باشید.

 

برای ساخت ویلا، اسکلت فلزی بهتر است یا اسکلت بتنی؟

بررسی این موضوع باید از ابعاد مختلفی انجام شود و به این موضوع کاملاً تخصصی و دقیق نگاه شود. اسکلت فلزی و اسکلت بتنی، دو نوع از روش های ساخت و اجرای انواع ساختمان ها هستند که با توجه به موقعیت ها و فاکتورهای مختلف، هر کدام از این روش ها، مزیت ها و معایب خاص خودشان را دارند. عوامل مختلفی می توانند بر روی تصمیم نهایی انتخاب اسکلت برای ساخت ویلا، تاثیر بگذارند و این تصمیم نهایی باید توسط مهندس متخصص و با بررسی های مختلف، گرفته شود.

طبیعتاً درک موضوع اینکه برای ساخت ویلا اسکلت فلزی بهتر است یا اسکلت بتنی، نیاز به این موضوع دارد که شما شناخت کافی و درستی از هر کدام از این اسکلت ها داشته باشید. از این رو ما در ادامه ی این محتوا به شرح تعاریف، معایب و مزیت های هر کدام از این اسکلت ها می پردازیم و نهایتا درباره ی این موضوع که کدام یک از این مصالح برای ساخت ویلا مناسب هستند، صحبت خواهیم کرد. پس تا انتهای مقاله با ما همراه باشید:

ساخت ویلا با اسکلت فلزی چگونه است؟

به اسکلت فلزی، اسکلت فولادی یا سازۀ فلزی نیز گفته می شود. اسکلت تقریبا هسته ی اولیه ی ساخت ساختمان است که تمام وزن ساختمان روی آن سوار می شود. اسکلت فلزی اجزایی هستند که از جنس فلز و ورقه ها و پروفیل های فولادی و فلزی ساخته شده اند و از اتصال این اجزا به یکدیگر، شمایل کلی ساختمان به وجود می آید. مهم ترین موضوعی که مستقیماً بر روی کیفیت اسکلت های فلزی تاثیر می گذارد، نحوه اتصالات هر کدام از قطعات اسکلت به یکدیگر می باشد.

رایج ترین روش ها برای ایجاد اتصالات در اسکلت فلزی شامل اتصالات سازه ‌های فلزی پیچ و مهره ‌ای، اتصالات جوشی و اتصالات پرچی می باشد. اسکلت فلزی یکی از قدیمی ترین نوع اسکلت ها برای ساختن انواع ساختمان می باشد. در گذشته های دور، جنس جزئیات و قطعات استفاده شده در اسکلت های فلزی از چدن انتخاب می شد اما با گذشت زمان و بررسی های مختلف، تصمیم بر این شد که از فلزهای سبک تری برای ساخت اسکلت ساختمان ها استفاده کنند. که حالا آهن کم‌ کربن یا همان آهن چکش خوار، جایگزین چدن های سنگین و بزرگ شده است. در واقع یکی از مهم ترین ویژگی های اسکلت های فلزی نیز همین سبک بودن آن ها است که افراد را برای خرید خانه و ویلا با اسکلت فلزی، مشتاق می کند. از طرفی، سازه های فلزی به شدت منعطف هستند و دست معمار و مهندس را برای ساخت انواع ساختمان ها باز می گذارد.

گفتیم که آهن های کم کربن و سبک جایگزین چدن های سنگین در اسکلت های ساختمانی شده اند اما این انتهای ماجرا نبود و امروزه بهترین و مهم ترین انتخاب برای ساخت اسکلت های فلزی، فولاد است. این کاربرد به حدی زیاد است که نام اسکلت فولادی را جایگزین اسکلت فلزی می کنند. معماران و مهندسان سازه برای ساخت ویلا ، خانه و یا هر سازه ی دیگری در شهرهای شلوغ و بزرگ، انتخاب خود را بر روی اسکلت های فلزی می گذارند. چرا که این اسکلت ها کیفیت ساخت بنا را تا حد خیلی زیادی بالا میبرند و از پرتی مصالح در ساخت و ساز جلوگیری می کنند. همین موضوع نیز باعث شده تا خرید ویلا با اسکلت فلزی، مورد تایید عموم نیز واقع شود.

بهترین روشی که می تواند اتصالات قطعات اسکلت فلزی را کنار هم به وجود آورد، استفاده از پیچ و مهره است. البته اتصالات جوشی نیز بسیار پرکاربرد هستند اما در کشورهای اروپایی، اتصالات پیچ و مهره را بسیار قوی تر از اتصالات جوشی می دانند. حالا که با ویژگی ها و کاربردهای اسکلت های فلزی آشنا شده اید، بهتر است باهم به سراغ مزیت های این مصالح نیز برویم تا حجت شناخت اسکلت فلزی یا همان فولادی بر شما تمام شده باشد و در انتها بتوانید با دقت به یک نتیجه گیری درست و دقیق دست پیدا کنید.

برای ساخت ویلا، اسکلت فلزی بهتر است یا اسکلت بتنی؟
برای ساخت ویلا، اسکلت فلزی بهتر است یا اسکلت بتنی؟
بررسی مزایای اسکلت فلزی برای ساختمان

مهم ترین ویژگی و مزیتی که می توانیم در ارتباط با اسکلت های فلزی نام ببریم، وزن کم آن هاست و این وزن کم باعث می شود که وزن کلی ساختمان نیز تا حد بسیار زیادی کاهش یابد و این موضوع ایمنی ساختمان را بالا می برد.

لازم است بدانید که فولاد، خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی دارد و همین موضوع نیز باعث می شود که به خوبی در اجرای انواع ساختمان ها با اسکلت فلزی، عرض اندام نماید.

قطعات فولادی که در اسکلت فلزی یک ساختمان به کار برده می شوند، مقاومت بسیار زیادی نسبت به وزن و سایر مشکلات و مسائل موجود در ساخت یک ساختمان دارند. اصلاً به خاطر همین مقاومت بالای این اسکلت های فلزی است که برای ساخت ویلا، خانه و یا هر سازه ی دیگری بر روی زمین های سست، این اسکلت ها بهترین گزینه می باشند. این اسکلت ها همچنین برای ساختن سوله های بزرگ و یا ساختمان های مرتفع نیز، کاربرد بسیار زیادی دارند.

برای هرگونه مشاوره جهت خرید و فروش در جابان دماوند با تیم املاک کوشان در تماس باشید. اولین معامله انجام می شود، موفقیت زمانیست که ارتباط خریدار یا فروشنده با واسطه تکرار شود.

مجید حاجی اکبری: ۰۹۱۲۴۰۴۳۷۸۲

علیرضا اصفهانی: ۰۹۱۲۲۱۷۹۲۶۵

پیام بگذارید