مفهوم accessories و کاربرد تخصصی آن در ویلای دماوند

دی ۱۴۰۱
۰ نظر

مفهوم accessories و کاربرد تخصصی آن در ویلای دماوند

مفهوم accessories یک مفهوم کاربردی در دکوراسیون داخلی حرفه‌ای است که قابلیت اجرای آن به صورت تخصصی در قسمت‌های مختلف از ویلای دماوند امکان‌پذیر می‌باشد. کاربرد عناصر تزئینی به نحوی که موجب زیباسازی بیشتر محیط شوند اهمیت خاصی دارد. با استفاده از مهارتی که در مورد اجرای اکسسورایز به خرج می‌دهید، احساسی مطلوب و سرشار از آرامش را در محیط خود خلق خواهید کرد. البته همه این موارد به مهارت و تجربه طراح بستگی دارد و نوع چیدمان به عوان یک عامل کاربردی، عنصری مهم در فضای داخلی هر ساختمانی تلقی می‌شود.

 

مفهوم accessories و کاربرد تخصصی آن در ویلای دماوند

کاربرد اکسسوری‌هایی با ابعاد و اندازه مناسب که موجب بهم ریختگی فضا نشوند و بتوانند انرژی مثبتی را به افراد منتقل کنند از نکات حائز اهمیت در دکوراسیون داخلی یک ویلا قلمداد می‌گردد. ترکیب درست از المان‌ها و وسایل موجود در طراحی حرفه‌ای و اصولی امری دخیل است که البته سلیقه شخصی نیز جهت کاربرد عناصر تزئینی در اولویت قرار می‌گیرد. توجه به نوع سبک کاربردی در دکوراسیون داخلی ویلا جهت انتخاب اکسسوری‌های خاص و با جلوه بهتر یکی از نکات مهمی است که ظاهری جذاب‌تر را در محیط خلق خواهد نمود.

هر آنچه لازم است درباره مفهوم accessories (اکسسورایز) بدانید!

فعالان دنیای طراحی و دیزاین داخلی بر این باورند که accessories، هرگز نباید از نظر دور بماند و یا بدون تعقل و برنامه‌ریزی صورت بگیرد. احتمالاً شما هم با شنیدن نام اکسسوری، به یاد انواع زیورآلات می‌افتید. در دنیای مد و لباس، بارها و ماه‌ها نام اکسسوری را شنیده‌ایم، لباسمان را بر تن می‌کنیم و انواع اکسسوری‌ها را می‌پوشیم تا زیبایی‌مان را تکمیل سازیم.

اکسسوری به وسایل جانبی اطلاق می‌شود، وسایلی که مکمل و تکمیل کننده وسایل اصلی هستند. ناگفته پیداست در دنیای لباس؛ ساعت، گوشوار، دستبند حتی کیف پول، حکم اکسسوری را دارند. استفاده از اکسسوری، اکسسورایز نامیده می‌شود.

به دنیای طراحی و دیزاین ویلا بر می‌گردیم و این بار واژه اکسسورایز را از پنجره‌ای دیگر به نظاره می‌نشینیم.

مفهوم اکسسورایز در دنیای دیزاین و طراحی ویلا!

در ویلای شما تعدادی اکسسوری وجود دارد. ساعت یک اکسسوری است، آینه نیز در گروه اکسسوری‌ها جای می‌گیرد. شمع، گلدان، تمامِ وسایل دکوراتیو و هر آنچه بتوان آن را یک وسیله جانبی (نه اسباب اصلی زندگی همچون فرش و تلویزیون و یخچال) خطاب کرد، یک اکسسوری است. استفاده از این اکسسوری‌ها (جهت تکمیل نمودن ویلا)، عموماً اکسسورایز نامیده می‌شود.

همین که ساعت را بر دیوار اتاقتان می‌آویزید تا حرکت پاندول‌وار زمان را نشان دهد، اکسسورایز انجام داده‌اید. همین که شمعی را بر فراز میزتان قرار می‌دهید تا زیبایی بخش شب تولدتان باشد، یعنی در حال اکسسورایز کردن هستید. اینکه گلدانی بر طاقچه می‌گذارید تا زیبایی را در جان و جهانتان جاری سازد، خود نوعی اکسسورایز کردن است.

پس از این مقدمات، مایلیم مقاله را کمی تخصصی‌تر پیش ببریم. قصد داریم به این سوال پاسخ دهیم که چگونه می‌توان اکسسورایز کردن را همچون یک فرد حرفه‌ای انجام داد؟

چگونه می‌توان اکسسورایز را همچون یک فرد حرفه‌ای انجام داد؟

آنان که در زمینه طراحی و دیزاین ویلای دماوند، دستی بر آتش دارند، معتقدند اکسسورایز، می‌تواند سازنده یا ویرانگر باشد، با متوسل شدن به اکسسورایز می‌توانید نمای ویلایتان را آباد کنید یا آن را ویران نمایید.

مخلص کلام اینکه، انجام اکسسورایز “در غیاب تخصص و آگاهی” نه تنها راه به جایی نمی‌برد که نتیجه را ضعیف و ضعیف‌تر می‌سازد.

مفهوم accessories و کاربرد تخصصی آن در ویلای دماوند
مفهوم accessories و کاربرد تخصصی آن در ویلای دماوند
۱. مقیاس، اولین سرنخ

اکسسوری‌های کوچک به سرعت گم می‌شوند، در حضورِ حجم زیادی از اکسسوری‌های کوچک، شاهد بی‌نظمی و هرج و مرج خواهیم بود.

بهترین گزینه، استفاده از اکسسوری‌های بزرگ است و معقول‌ترین کار این است که به جایِ خرید تعداد زیادی اکسسوری کوچک، به تعداد کم اکسسوری بزرگ بخریم. وقتی نام اکسسوری بزرگ به میان می‌آید، ناخودآگاه این سؤال در ذهنمان نقش می‌بندد که “آیا اکسسوری‌های بزرگ، بولد و خز نیستند؟” پاسخ یک کلمه است: هرگز!

اکسسوری‌های بزرگتر، نما و حسِ بهتری را منتقل می‌کنند، چنین اکسسوری‌هایی هویتشان را رساتر فریاد می‌زنند. چنانچه مجموعه ای از اکسسوری‌های کوچک در چنته دارید، به نوعی آن‌ها را در کنار هم بچینید که یک مفهوم و حس را القاء کنند، بهتر است اکسسوری‌هایی را کنار هم بنشانید که ارتفاعشان متفاوت است. پس از انتخاب سایز اکسسوری، رعایت بالانس و اعتدال در نحوه چینش آن‌ها واقعاً مهم است.

با ذکر یک مثال، حق مطلب را بهتر ادا خواهیم کرد. اگر در ویلایتان، دارای میز قهوه‌ای هستید که همیشه خود را رویِ صندلی‌اش رها می‌کنید و چشم می‌دوزید به تلویزیون؛ تعبیه یک گلدان بلند بر چنین میزی تنها نگاهتان را مسدود خواهد کرد. از طرفی آنچه به عنوان اکسسوری بر میز قرار می‌گیرد بایستی همسو با سایز میز باشد.

این قسمت را با یک نتیجه‌گیری کلی به پایان می‌بریم:

توجه به ارتفاعِ اکسسوری‌ها، نکته مهمی است. اگر عاشق سینه چاکِ یک اکسسوری هستید، اما اندازه‌اش برای میزتان کوچک است، کافی است آن را روی چند کتاب بگذارید تا خروجی رضایت‌بخش گردد.

۲. کمیت، فاکتورِ بعدی

احتمالاً از خود می‌پرسید منظور از کمیت چیست؟ اعداد فرد (odd numbers)، در اکسسورایز کردن، معجزه آفرینند. زیر همین یک جمله خط بکشید و همیشه این نکته را در ذهنتان نگه دارید.

تجمیع حداقل سه اکسسوری، کافی است تا الگویی زیبا و شکیل، خلق شود. تصویر زیر با حضور سه اکسسوری بر میز، حس بهتری منتقل می‌کند. آنان که سال‌هاست در حوزه طراحی و دیزاین داخلی ویلا، فعالیت می‌کنند، بر این باورند که هنگام خرید اکسسوری، بهتر است نمونه‌هایی خریداری شوند که با هم قابل مچ کردن هستند و تعداد وسایلی که خریداری می‌شود فرد باشد. پس اکسسورایز را با اعتنا به قانون “معجزه اعداد فرد” پیش ببرید!

۳. در اکسسورایز ویلا، از بیس (BASE) و پایه استفاده کنید

اکسسوری‌های خود را بر یک پایه بگذارید. بالا آوردن و ارتفاع بخشیدن به دکور، سبب می‌شود آن قطعه، بولدتر و برجسته‌تر دیده شود. استفاده از پایه‌های ساده، نتیجه قشنگ‌تری رقم می‌زند. پایه‌های تک رنگ و از جنس آکریلیک یا شیشه، بهترین انتخابند.

می‌توان چند کتاب را روی هم چید و از آن به عنوان پایه استفاده نمود، اگر عاشق کتابید و مایلید اتاق و اطرافتان را غرق کنید در کتاب، ایده جالبی است. می‌توان از کتاب‌هایی با اندازه‌های متفاوت استفاده کرد و آن ها را از بزرگترین به کوچکترین، روی هم قرار داد. بهتر است پشت هر کارتان یک هدف و غایت پنهان باشد، اینگونه خود نیز از دیدن دیزاینی که طراحش بوده‌اید، ذوق خواهید کرد. مثلاً اگر با رنگ صورتی اکسسورایز کرده‌اید، بهتر است کتاب‌هایتان نیز صورتی رنگ باشند.

برای هرگونه مشاوره جهت خرید و فروش در جابان دماوند با تیم املاک کوشان در تماس باشید. اولین معامله انجام می شود، موفقیت زمانیست که ارتباط خریدار یا فروشنده با واسطه تکرار شود.

مجید حاجی اکبری: ۰۹۱۲۴۰۴۳۷۸۲

علیرضا اصفهانی: ۰۹۱۲۲۱۷۹۲۶۵

پیام بگذارید