تعین بازه سود و زیان در سرمایه گذاری به چه نکاتی بستگی دارد

مهر ۱۴۰۱
۰ نظر

تعین بازه سود و زیان در سرمایه گذاری به چه نکاتی بستگی دارد

یکی از مطمئن ترین راه هایی که افراد می توانند با سرمایه اندکی که دارند به سود دهی برسند و در یک مدت سرمایه خود را چندین برابر کنند سرمایه گذاری کردن می باشد. اما برای اینکه یک سرمایه گذاری عالی داشته باشید که به سوددهی برسد باید به نکاتی توجه کنید تا بتوانید در این زمینه موفق شوید.

 

تعین بازه سود و زیان در سرمایه گذاری به چه نکاتی بستگی دارد

مهم ترین نکته ای که در سرمایه گذاری وجود دارد زمان است. مسئله زمان از مسائل بسیار مهم می باشد که باید در سرمایه گذاری کردن برای رسیدن به موفقیت و سود به آن توجه کنید. تعیین بازه سود و زیان شما را در رسیدن به یک سرمایه گذاری عالی کمک می کند و عامل مهم در تضمین موفقیت می باشد.

بازه سرمایه ای یا قیمتی چیست ؟

در واقع بازده سرمایه ای از طریق به دست آوردن تفاوت قیمت یک خرید و فروش آن مانند خرید و فروش اوراق بهادار به دست می آید که ازطریق آن می توانیم به میزان سود و زیانی که از خرید آن اوراق بهادار یا هر نوع سرمایه دیگری پی ببریم. بازه نقدینگی در این زمینه وجود دارد که با زاه ای گفته می شود سودی که در روند جریانی سرمایه گذاری کردن از اصل سرمایه به دست می آید گفته می شود.

مثالی که در این رابطه در جهت شفاف سازی می توانیم بیان کرد این گونه است که شما فرض کنید که خانه ای را خریداری کرده اید و آن خانه را برای به دست آوردن یک منبع درآمد ثابت به رهن داده اید و به اجاره ای که شما هر ماه از مستاجر خود دریافت می کنید بازده نقدینگی گفته می شود که در واقع یک جریان دوره نقدی می باشد.

تعیین بازه سود و زیان در سرمایه گذاری

برای اینکه به تعین بازه سود و زیان در یک سرمایه گذاری دسترسی پیدا کنیم ابتدا باید به طور دقیق مشخص شود که برای یک سرمایه گذاری چه مقدار هزینه اوله و یا سرمایه اولیه وجود داشته است و سپس برای اینکه بتوانیم به میزان اینکه چه اندازه سود کرده ایم و یا چه اندازه زیان کرده ایم دسترسی پیدا کنیم.

باید قیمت خرید به عنوان مثال یک ملک را از قیمت فروش آن کم کنیم . مبلغی که به دست می آید به آن سود ناخالص گفته میشود که در مرحله بعد باید هزینه هایی که برای این ملک کرده اید را از سود ناخالص کم کنید تا بتوانید به سود خالص دست پیدا کنید و مشخص شود شما در این سرمایه گذاری تا چه اندازه سود کرده اید.

با این روش شما میزان سود خالص را به دست می آورید در روش دیگر مبلغی که از فروش به دست آورده اید با قیمت اصلی که در سرمایه گذاری کرده اید را بر یکدیگر تقسیم می کنید و نتیجه به دست آمده را در ۱۰۰ ضرب می کنید تا با این روش میزان تغییری که در سرمایه اصلی شما ایجاد شده است به دست آید که در این صورت دو حالت پیش می آید.

اگر میزان عددی که از این روش به دست می آید مثبت باشد نشان دهنده این موضوع است که ارزش سرمایه گذاری که کرده اید افزایش پیدا کرده است. اگر در این روش عددی که به دست می آید منفی باشد نشان دهنده این موضوع می باشد که اصل سرمایه آن دچار زیان شده است.

دلیل اهمیت تعیین بازه سود و زیان

اگر بتوانیم میزان تعیین بازه سود و زیان را مشخص کنیم می تواند در نگهداری اصل سرمایه خود بهتر عمل کنند و حتی قادر خواهد بود که به سرمایه بیشتری دست پیدا کرد. مثالی که در این رابطه می توان عنوان کرد این است که شما فرض کنید که دو فردی وجود دارد که به طور یکسانی دارای سرمایه هستند و به یک اندازه سود به دست آورده اند.

اما باز هم وقتی به سرمایه فرد اول که نگاه می کنیم از نفر دومی بیشتر است و این نشان دهنده این موضوع می باشد که نفر اولی در مدیریت کردن سرمایه خود بهتر توانسته است عمل کند و قادر خواهد بود با افزایش سرمایه ای که داشته است در یک سرمایه گذاری بهتر شرکت کند و از این طریق میزان سرمایه خود را چندین برابر کند و به سود دهی بسیار بیشتری دست پیدا کند.

تعیین بازه سود زیان از سوی کارگزاری

کارگزاری هایی که در زمینه سرمایه گذاری های مختلف در بورس فعالیت می کنند بسیار زیاد می باشد و برای اینکه بتوانند این کارگزاری ها به بهترین شکل ممکن فعالیت کنند از نرم افزار های خاصی استفاده می کنند. نحوه تعیین بازه سود و زیاد در اغلب کارگزاری ها به صورت خودکار می باشد و نیازی نیست که برای هر فرد سرمایه گذار تعیین بازه سود و زیان جداگانه انجام شود.

اگر هر فردی که در بازار مربوط به بورس از طریق کارگزاری ها فعالیت می کند پنل کاربری مربوط به خود را باز کند متوجه میزان سود و زیانی که در طول یک ماه کرده است خواهد شد و متوجه این موضوع خواهد شد که سرمایه گذاری کردن در چه سهام هایی برای آن سود فراوان داشته و در چه زمینه هایی سرمایه گذاری باعث ضرر برایش می شود.

تعین بازه سود و زیان در سرمایه گذاری به چه نکاتی بستگی دارد
تعین بازه سود و زیان در سرمایه گذاری به چه نکاتی بستگی دارد
سود یا زیان چیست در سرمایه گذاری چیست ؟

برای اینکه به اهمیت تعیین بازه سود و زیان در یک سرمایه گذاری پی ببرید باید ابتدا به مفهوم این دو واژه آشنا شوید.

سود و یا زیان در هر سرمایه گذاری اختصاص به سهام های عدای دارد سهام هایی مانند اوراق قرضه بلند مدت و یا سهام های مربوط به اوراق بهادار در واقع با محاسبه کردن میزان اختلاف بین خرید و فروش است که می توانیم به مقدار سود و زیان دسترسی پیدا کنیم.

برای هرگونه مشاوره جهت خرید و فروش در جابان دماوند با تیم املاک کوشان در تماس باشید. اولین معامله انجام می شود، موفقیت زمانیست که ارتباط خریدار یا فروشنده با واسطه تکرار شود.

مجید حاجی اکبری: ۰۹۱۲۴۰۴۳۷۸۲

علیرضا اصفهانی: ۰۹۱۲۲۱۷۹۲۶۵

پیام بگذارید