نکات مهم و کاربردی در اجرای اضافه اشکوب ویلا

دی ۱۴۰۱
۰ نظر

نکات مهم و کاربردی در اجرای اضافه اشکوب ویلا

اضافه اشکوب ویلا در انواع ویلاهایی که در شهر دماوند ساخته می‌شوند مشاهده می‌شوند. ساخت اشکوب نیاز به جواز ساخت دارد و مراحل قانونی جهت اجرای آن باید به صورت کامل طی شود تا بتوان برای ویلا مجوز پایان کار دریافت کرد. ساخت اشکوب یا طبقه اضافه، روی ستون و دیوارهای قبلی اجرا می‌شود و قبل از ساخت آن باید توجه داشت که آیا این پایه‌ها به طور مشخص می‌توانند طبقه جدید را پشتیبانی کنند یا خیر.

 

نکات مهم و کاربردی در اجرای اضافه اشکوب ویلا

در واقع توسعه بنا در ارتفاع یا اشکوب ممکن است به منظور اضافه کردن یک طبقه در ساختمان قبلی باشد یا این که برای ساختمان‌های جدید در نظر گرفته شود. در این راستا لازم است گواهی مقاوم سازی ساختمان اخذ شده و فضای لازم برای پارکینگ طبقات لحاظ گردد.

در ضمن باید اصول فنی مشخص شده جهت مقاومت در برابر عواملی مانند زلزله بررسی شود. رعایت فاصله با ساختمان‌های مجاور نیز اهمیت بالایی دارد. بنابراین شهرداری تمامی نقشه‌های مربوط به تاسیسات را بازرسی کرده و این نقشه‌ها که در انواع معماری، الکتریکی و مکانیکی هستند باید توسط شهرداری تاییدیه دریافت نمایند تا ساخت اشکوب به صورت قانونی و ایمن تلقی گردد.

اضافه اشکوب ویلا در اصطلاح به ساخت بخش اضافه‌تری گفته می‌شود که روی بالاترین قسمت ساختمان ویلا اجرا می‌گردد. دلایل زیادی وجود دارد که مهندسان را ملزم می‌سازد فرآیند اضافه اشکوب را طرح‌ریزی کنند. جالب است بدانید برای برنامه‌ریزی و ساخت اضافه اشکوب در ویلاهای مدرن یا قدیمی، همانند ساخت و سازهای جدید، نیاز به اخذ مجوزها و طی کردن مراحل قانونی می‌باشد.

برخی از صاحبان ویلاهای قدیمی دماوند یا حتی آپارتمان‌ها به این فکر می‌کنند که فضای جدیدتری را در ساختمان خود اضافه کنند. این کار نیاز به رعایت اصول مهندسی دارد. با ما همراه باشید تا در این باره بیشتر صحبت کنیم.

کمبود فضا، معضلی است که بسیاری از ساختمان‌های اداری و تجاری با آن دست به گریبانند. تنها ادارات مهم و مراکز پر ازدحام نیستند که نفس زنان به دنبال راهی برای افزایش فضای موجودند، گاه ویلایتان در دماوند نیز به عقیده شما، تنگ است و کوچک. ممکن است در حال کلنجار رفتن با رویایی جدید برای ویلایتان باشید، ممکن است دوست داشته باشید فضایی نو به آن بیفزایید و وسعتش را چند برابر کنید.

اضافه اشکوب، همان راه چاره‌ای است که در مقاله پیش‌رو، از آن صحبت خواهیم کرد و چم و خم‌اش را مطرح خواهیم ساخت.

نگاهی دقیق به معنای اضافه اشکوب ویلا

اضافه اشکوب ویلا که توسعه بنا نیز نامیده می‌شود، به معنای اضافه کردن فضاست. ممکن است ویلایتان یک طبقه باشد و مایل باشید طبقه‌ای دیگر به آن اضافه کنید، این فرآیند را اضافه اشکوب می‌نامند. عموماً اضافه اشکوب در ارتفاع صورت می‌گیرد، یعنی آنچه اضافه اشکوب ویلا، خوانده می‌شود، ساخت طبقه در ارتفاع است.

به زعم اینکه تا چند سال پیش، هدف از اضافه اشکوب تنها افزایشِ فضای موجود بود، این روزها اما، سرمایه‌گذاری مهم‌ترین هدفی است که مالکان ویلای دماوند را به فکر اضافه اشکوب، می‌اندازد.

به عنوان نخستین گام لازم است، مجوز ساختمانی بگیرید، اما جواز ساختمانی چیست؟

جواز ساختمانی چیست؟
گام اول: اخذ جواز ساختمانی

زمانیکه صحبت از اضافه اشکوب ویلا می‌شود، عده‌ای بحث پروانه ساخت را به میان می‌کشند و این سوال را مطرح می‌کنند که آیا برای اضافه اشکوب نیز أخذ جواز ساخت ضروری است؟

جواز ساخت که نام دیگرش پروانه ساخت است، همان مجوز رسمی است که از سوی شهرداری صادر می‌شود و گواه بر آن است که مالک یا فرد پیمانکار، قادر است ساخت ویلا را استارت زده و شروع به احداث ویلا نماید. در پروسه اضافه اشکوب ویلا، شما ویلایی را از نو نمی‌سازید، اما قسمتی را به آنچه پیشتر بنا شده، اضافه می‌کنید. چنین فرآیندی، نیز مشمول دریافت جواز ساخت است، می‌دانید علتش چیست؟

شهرداری باید بافت فعلی و مصالح ویلای شما را در شرایط کنونی ارزیابی کند و به این سوال پاسخ دهد که آیا بافت ویلا و تراکم‌اش به نوعی است که بتوان بر آن، طبقه‌ای دیگر احداث کرد؟ آیا شرایط اضافه اشکوب در این ویلا وجود دارد؟

بنابراین صدور پروانه ساختمانی که رسالتی است بر دوشِ شهرداری، نقطه آغازی است برای پروسه اضافه اشکوب. در غیاب مجوز شهرداری، هر ساخت و سازی غیرمجاز خواهد بود و در صورت اطلاع مراجع قانونی، متوقف خواهد شد. توقف تنها اقدام شهرداری در چنین شرایطی نیست که تخریب آنچه ساخته شده از دیگر اقدامات این نهاد می‌باشد.

نخست درحالی که سند مالکیت ویلا را در دست دارید به ساختمان شهرداری مراجعه کنید و تقاضای خود مبنی بر اضافه اشکوب ویلا را مطرح نمایید.

نکات مهم و کاربردی در اجرای اضافه اشکوب ویلا
نکات مهم و کاربردی در اجرای اضافه اشکوب ویلا
گام دوم، تشکیل پرونده

دومین گام، مراجعه به واحد بایگانی است تا پرونده‌ای با نام شما تشکیل دهند و مدارک مورد نیاز را گردآوری نمایند. پس از اتمام این فرآیند، شما را به سازمان نظام مهندسی معرفی خواهند کرد تا قادر به ادامه این پروسه باشید.

گام سوم، بازدید فنی از ویلای ساخته شده شما

پس از آنکه به سازمان نظام مهندسی معرفی شده‌اید، کارشناسی را جهت تایید استحکام بنا و جهت تایید این مطلب که اضافه اشکوب بر ویلای موجود، مشکلی ندارد و امکان‌پذیر خواهد بود، به محل ویلا، اعزام می‌کنند. کارشناس پس از تکه ویلا را زیر ذره‌بین بُرد و استحکامش را محک زد، خلاصه‌ای تدوین می‌کند و فُرم بازدید را پر می‌نماید.

جزئیات مربوط به بررسی لازم است در فرم بازدید ثبت شود، این جزئیات حتی مساحت ویلا، وضعیت کوچه، تردد معابر، حدود اربعه و غیره را نیز شامل می‌شود. در نهایت پس از ثبت موارد مزبور، کارشناس، نظرش را درباره وضعیت استحکام ویلا و شایستگی برای اضافه اشکوب، قید خواهد کرد.

گام چهارم: ثبت نقطه نظرات ناظر

تکمیل این مرحله در دست ناظر است. نخست، فرم بازدیدی که توسط کارشناس در مرحله قبل پر شده بود، به دست مالک سپرده می‌شود و برای تکمیل، در اختیار ناظر قرار می‌گیرد، تا ناظر با تکمیل آن، نقطه نظراتش را ثبت نماید. لازم است مُهر تایید سازمان نظام مهندسی، پای خروجی این قسمت، ثبت گردد وگرنه فاقد اعتبار خواهد بود.

گام پنجم: اعمال امور اصلاحی در صورت نیاز

چنانچه نیاز به اصلاح نقشه باشد، واحد ساختمانی در این قسمت، آن را به پایان خواهد برد.

گام ششم: انجام محاسبات و برآورد هزینه‌ها

این قسمت نیز در دست واحد ساختمانی قرار دارد. این واحد، عوارض ساختمانی و هزینه‌هایی که مرتبط با نوسازی ویلا است را محاسبه خواهد کرد و آن را گزارش خواهد داد. مالک بایستی عوارضی که در این قسمت برآورد می‌شود را به صورت تمام و کمال به شهرداری پرداخت نماید.

گام هفتم: انجام امور مربوط به بیمه

حق بیمه توسط مالک در این قسمت، پرداخت خواهد شد و رسیدش نزد مالک نگهداری می‌شود.

گام هشتم: ارائه پیش نویس جواز ساخت اضافه اشکوب

واحد ساختمانی در این قسمت پیش‌نویسی را تنظیم می‌نماید مبنی بر این که مالک ویلا می‌تواند رسماً ساخت اضافه اشکوب را در دستور کار قرار داده و طبقه‌ای دیگر به ویلای خود بیفزاید.

گام نهم: ثبت پیش نویس در دبیرخانه

آنچه نوشته شده است را لازم است در دبیرخانه ثبت کنند و شماره‌گذاری نمایند. در نهایت دبیرخانه، مجوز ساخت اضافه اشکوب ویلا را به مالک خواهد داد. با در دست داشتن این مجوز، مالک مطمئن است که می‌تواند رسماً ساخت اضافه اشکوب ویلا را استارت بزند.

برای هرگونه مشاوره جهت خرید و فروش در جابان دماوند با تیم املاک کوشان در تماس باشید. اولین معامله انجام می شود، موفقیت زمانیست که ارتباط خریدار یا فروشنده با واسطه تکرار شود.

مجید حاجی اکبری: ۰۹۱۲۴۰۴۳۷۸۲

علیرضا اصفهانی: ۰۹۱۲۲۱۷۹۲۶۵

پیام بگذارید