آتشگاه در ویلا دماوند

بهمن ۱۴۰۰
۰ نظر

آتشگاه در ویلا دماوند

آتشگاه در ویلا یکی از عناصر جذاب پرطرفدار و بسیار شیک برای محوطه سازی ویلا به شمار می‌رود. شاید کمتر به عناصر آتشگاه برای محوطه سازی ویلا پرداخته شده است و این احتمال وجود دارد که مشتریان خرید ویلا در دماوند با آن آشنایی چندانی نداشته باشند! آنچه مسلم است اینکه از این عنصر طراحی فضای سبز می‌توان به نفع پروژه‌های ساخت و ساز ویلا در دماوند استفاده کرد.

 

آتشگاه در ویلا دماوند

ویلاهایی که امکانات کامل‌تری داشته باشند هنگام فروش، قیمت بهتری دارند و بنابراین مشتریان بیشتری برای خرید آن اقدام خواهند کرد. همه ما کم و بیش با اصطلاح “شومینه” آشنایی داریم. شومینه، یک فضای مشخص است که در داخل سالن نشیمن در ویلا نصب می‌شود و به وسیله یک کانال به پشت بام راه پیدا می‌کند. شومینه یکی از عناصر طراحی و دکوراسیون داخلی برای ویلاهای لوکس است.

جالب آن است که بدانید جذاب‌ترین ایده‌های طراحی فضای باز هم از شومینه استفاده می‌کنند. به این صورت که قسمت مشخصی از محوطه باز در ویلا را به ساخت شومینه اختصاص می‌دهند و با یک سرپوش یا سقف متحرک که برای آن قسمت نصب می‌کنند، فضای مشخصی به وجود می‌آید تا مبلمان فضای باز در آنجا قرار بگیرد. به این صورت، یک فضای دلنشین برای صرف عصرانه فراهم می‌شود.

طراحی شومینه برای فضای باز را در شکل زیر مشاهده می‌کنید. لازم به ذکر است که مسئله طراحی آتشگاه در ویلا اندکی با شومینه تفاوت دارد. شاید طراحی شومینه و طراحی آتشگاه در ویلا تا حدودی به یکدیگر شباهت داشته باشند، اما از بسیاری از جهات با یکدیگر فرق دارند

آتشگاه در ویلا چیست و چرا برای محوطه سازی اهمیت دارد؟

اکنون که با تعریف مشخصی از عناصر طراحی فضای سبز در ویلاها آشنا شدید در این قسمت عبارت آتشگاه در ویلا را معرفی خواهیم کرد. آتشگاه در ویلا عبارت است از یک قسمت مجزا در محوطه ویلا که از نظر شکل ظاهری شبیه به شومینه طراحی می‌شود، اما از نظر ابعاد و اندازه بسیار با آن متفاوت است. آتشگاه را می‌توان یک محفظه یا یک بستر شامل مصالح طراحی دکوراسیون فضای باز دانست. اگر به نمای طراحی شده یک آتشگاه نگاه کنید متوجه تفاوت آن با شومینه خواهید شد.

مهم‌ترین تفاوت آتشگاه و شومینه در ویلاها این است که شومینه یک مسیر دودکش به سمت بالا دارد، اما آتشگاه در ویلا کاملاً رو باز بوده و سوخت کمتری مصرف می‌کند. هم آتشگاه هم شومینه، هر دو توسط سوخت مشخصی روشن می‌شوند و شعله‌های آتش را می‌توانید در داخل آن مشاهده کنید. آتشگاه برای محوطه سازی ویلا نقش زیباسازی دارد و از طرف دیگر می‌توان به آن به عنوان یک ابزار کاربردی هم نگاه کرد.

از آنجائیکه شعله‌های آتش می‌توانند یک نقطه کانونی فوق‌‌العاده را در باغ و محوطه ویلا ایجاد کنند، مسئله طراحی آتشگاه در ویلا در چند سال اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است. البته ساخت شومینه در فضای سبز هم تا حدودی پرطرفدار است.

مشتریان خرید ویلا در دماوند به دنبال ویلاهای لوکس هستند که محوطه سازی زیباتری داشته باشدT بنابراین اگر آتشگاه برای ویلاها ساخته شود به مکانی تبدیل خواهد شد که مبلمان فضای باز در اطراف آن قرار می‌گیرد و ساکنین ویلا میتوانند ناهار، عصرانه یا حتی شام خود را اطراف یک آتش گرم و دلنشین میل کنند! به عبارت کلی می‌توان گفت ساخت آتشگاه برای ویلاها به زیبایی شناسی و حس‌آمیزی در محوطه ویلا کمک می‌کند و ارزش ملک را افزایش میدهد.

نکات مهمی وجود دارد که برای طراحی آتشگاه در ویلا باید به آن پرداخته شود. در قسمت بعدی درباره این نکات مهم بیشتر صحبت می‌کنیم.

نکات مهم برای طراحی آتشگاه در ویلا چیست؟

سبک‌ها و مدل‌های مختلفی برای طراحی آتشگاه در ویلا وجود دارد. برخی از آن‌ها را به شکل مستطیل یا مربع با دیواره‌های بلند می‌سازند و برخی دیگر به صورت دایره یا بیضی هستند. طرح‌های خلاقانه برگرفته از سبک معماری مدرن نیز می‌تواند برای طراحی آتشگاه و محوطه سازی ویلا انتخاب شود.

نکته مهم دیگر در طراحی آتشگاه برای محوطه سازی ویلا، در نظر گرفتن مصالحی است که آتشگاه با آن ساخته می‌شود. اگر به ایده‌های آتشگاه در ویلا نگاه کنید، بسیاری از آن‌ها را متفاوت از آنچه که هستند می‌بینید!

به طور مثال، یک سبد فلزی با دیواره‌های بلند و در حالت مشبک به عنوان آتشگاه در نظر گرفته شده و یک فضا دارد که برای قرار گرفتن سوخت چوب در داخل آن در نظر گرفته شده است. منظور از طراحی مشبک برای دیواره‌های سبد آتشگاه در ویلا این است که هوا آزادانه حرکت داشته باشد و آتش بتواند با کارایی بیشتری بسوزد. این نوع طراحی بسیار مقرون به صرفه است و در طراحی آتشگاه برای ویلاها بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد.

نکته دیگری که در طراحی آتشگاه در ویلا بسیار اهمیت دارد در نظر گرفتن یک محفظه مشخص برای سوخت است. آتشگاه می‌تواند با سوخت چوب کار کند یا حتی برنامه‌ریزی شود که از منبع گاز شهری تغذیه کند. آنچه اهمیت دارد این است که مکان دقیق و صحیحی برای ساخت آتشگاه مشخص شود و در مرحله بعدی برای منبع سوخت آن تصمیم‌گیری گردد.

آتشگاه در ویلا دماوند
آتشگاه در ویلا دماوند
از چه مصالحی برای ساخت آتشگاه در ویلا استفاده می‌شود؟

از آنجائیکه ساخت آتشگاه در ویلا در محوطه فضای باز انجام می‌گیرد، بنابراین مصالحی که برای ساخت به کار می‌رود باید در شرایط محیطی مقاوم و پایدار باشد. اولین و مهم‌ترین مصالح به کار رفته در ساخت آتشگاه، فولاد ضد زنگ است. فولاد ضد زنگ به راحتی تمیز می‌شود، در برابر باران و برف مقاوم است و دچار زنگ‌زدگی و خوردگی نمی‌شود.

فلزات معمولی ممکن است چالش پوسیدگی و خوردگی مواجه باشند. اگرچه فولاد ضد زنگ برای ساخت آتشگاه در ویلا اندکی گرانقیمت است، اما نه تنها زیبایی این سازه را فراهم می‌کند بلکه دوام و استحکام طولانی مدت دارد. برخی از انواع فولاد با قیمت ارزانتر هم می‌توانند برای ساخت آتشگاه در محوطه سازی ویلا استفاده شوند، اما ممکن است به مرور زمان تغییر رنگ بدهند یا دچار فرسودگی و جرم گرفتگی شوند.

مصالح دیگری که برای ساخت آتشگاه در ویلا به کار می‌رود شامل آجر نسوز تزئینی یا سنگ‌های ساختمانی برای محوطه سازی است. زیباترین سنگ برای نما و محوطه سازی در بازار سنگ در دسترس هستند تا از آن برای ساخت آتشگاه استفاده شود؛ اما توجه داشته باشید که سنگ، اگرچه مقاوم تر است اما وزن سنگینتری دارد و برای جابجایی شما را با مشکل مواجه می‌کند.

انتخاب مصالحی که برای ساخت آتشگاه در محوطه سازی ویلا به کار می‌روند کاملاً بستگی به سلیقه صاحب ویلا دارد. معمولاً مهندسان و طراحان فضای سبز، تمام جوانب کار را ارزیابی می‌کنند و سپس بهترین ایده‌ها را برای ساخت آتشگاه در ویلا ارائه می‌دهند.

برای هرگونه مشاوره جهت خرید و فروش در جابان دماوند با تیم املاک کوشان در تماس باشید. اولین معامله انجام می شود، موفقیت زمانیست که ارتباط خریدار یا فروشنده با واسطه تکرار شود.

مجید حاجی اکبری: ۰۹۱۲۴۰۴۳۷۸۲

علیرضا اصفهانی: ۰۹۱۲۲۱۷۹۲۶۵

پیام بگذارید