صفر تا صد فنون مذاکرات ملکی موفق

شهریور ۱۴۰۰
۰ نظر

یک مذاکره ملکی موفق باید چگونه باشد؟ تکنیک‌های یک مذاکره ملکی موفق چیست؟ هنگام مذاکره در بنگاه املاک به چه نکاتی باید توجه کنیم؟ فنون مذاکره در معاملات املاک چیست؟

تیم محتوای وب سایت املاک کوشان برای شما محتوا در مورد صفر تا صد فنون مذاکرات ملکی موفق آماده کرده است با ما همراه باشید.

 

صفر تا صد فنون مذاکرات ملکی موفق

هدف از یک مذاکره ملکی موفق این است که فروشنده و خریدار به حداکثر خواسته‌های خود در معامله برسند. ترجیح خریدار همیشه بر خرید با قیمت پایین‌تر است و فروشنده ترجیح می‌دهد با قیمت بالاتری ملک خود را بفروشد. البته این موضوع در مورد معاملات رهن و اجاره ملک نیز صدق می‌کند. در مذاکرات ملکی علاوه بر فروشنده و خریدار، مشاور املاک نیز حضور دارد که نقش مهمی را در نشست‌ها و مذاکرات بر عهده دارد.

برای داشتن یک مذاکره موفق و رسیدن به بهترین قیمت برای خرید یا فروش، هر سه طرف مذاکره خصوصا مشاور املاک باید از فنون مذاکره آگاه باشند و نکاتی را رعایت کنند. در این مطلب به معرفی و بررسی تکنیک‌های یک مذاکره موفق ملکی می‌پردازیم.

تکنیک‌های مذاکره موفق ملکی
۱- مودب باشید.

در مذاکرات ملکی طرفین باید در کمال احترام با هم برخورد کنند. در این مذاکرات ممکن است روند جلسه طولانی شده و بحث طرفین زیاد باشد، اما در هر صورت همه باید با حفظ آرامش به مذاکره ادامه دهند تا به نتیجه مطلوبی برسند.

۲- قاطع باشید و مستقیم صحبت کنید.

در مذاکرات ملکی باید قاطع باشید و توجه داشته باشید که همه چیز قابل مذاکره است. بنابراین از نه شنیدن نترسید و خواسته‌ها و نظرات خود را بیان کنید. مذاکرات جای مناسبی برای اظهار نظرات مخالف و به چالش کشیدن آن‌ها است. فقط حواستان باشد قاطع بودن به پرخاشگری نینجامد تا در نتیجه مذاکره تاثیر منفی بگذارد. همچنین مستقیم حرف زدن و بیان کردن نظرات باعث می‌شود که طرف مقابل بداند چه می‌خواهید. بنابراین از حرف‌زدن‌ها و رفت و برگشت‌های بی‌مورد که طرفین را خسته می‌کند، خودداری کنید.

۳- شروع‌کننده نباشید.

نظر شما مهم است اما ابتدا اجازه دهید طرف مقابل اولین پیشنهاد را بیان کند تا بدانید با چه چیزی طرف هستید. در این صورت شما می‌توانید بهتر و عاقلانه‌تر پیشنهاد خود را مطرح کنید. زیرا اولین حرکت در مذاکره بسیار مهم است. یعنی شما می‌توانید استراتژی مذاکره را بر اساس آن تعیین کنید و پیش بروید. به طور مثال ممکن است قیمت پیشنهادی از شرایطی که برای معامله در نظر گرفته‌اید بهتر باشد و نیازی نباشد بیش از حد وقت صرف متقاعد کردن طرف دیگر معامله کنید.

۴- خوب گوش کنید.

یکی از مهم‌ترین تکنیک‌های هر مذاکره‌ای خوب گوش کردن و رعایت قانون ۱۰/۹۰ است. یعنی ۹۰ درصد از زمان را به صحبت‌های طرف مقابل خوب گوش دهید و ۱۰ درصد زمان را صرف پاسخ دادن کنید. بین حرف هم پریدن، عجول بودن و بدون فکر نظر دادن، روند مذاکرات را منحرف می‌کند و نمی‌توانید به خواسته خود برسید.

صفر تا صد فنون مذاکرات ملکی موفق
صفر تا صد فنون مذاکرات ملکی موفق
۵- صداقت داشته باشید.

مذاکره و تعامل موفق زمانی شکل می‌گیرد که بر پایه صداقت و اعتماد کامل طرفین به هم باشد. اگر در طول معامله فردی خوش‌قول شناخته شوید و اعتماد دیگران را جلب کنید، افراد به صحبت‌های شما گوش فرا می‌دهند و می‌توانید از این راه بیشتر در مذاکره نفوذ کنید.

۶- احساسات خود را کنترل کنید.

کنترل احساسات چه شادی و چه خشم، در مذاکره ملک بسیار مهم است. به پیشنهادات طرف مقابل سریع واکنش مشتاقانه یا ناراحتی نشان ندهید. اشتیاق زیاد باعث می‌شود طرف مقابل بتواند از شما امتیاز بگیرد و پرخاشگری باعث لجبازی طرفین می‌شود. در مذاکره ملکی همیشه به یاد داشته باشید که این ملک یا این مشتری گزینه آخر شما نیست. اگر تردید دارید، به خود فرصت دهید و نظرات دیگران را بپرسید.

۷- خوب تحقیق کنید و آماده باشید.

با اطلاعات کامل وارد مذاکره شوید. یک مشاور املاک باید قبل از نشست، در مورد شرایط طرفین، نیازها و خواسته‌های آن‌ها و به طور کلی شرایط روز معاملات، اطلاعات کافی داشته باشد. اشراف اطلاعاتی باعث می‌شود طرفین در مذاکرات بتوانند تصمیمات درستی بگیرند و مسیر مذاکره را به درستی هدایت کنند. چه فروشنده باشید و چه خریدار، باید در مورد شرایط بازار و املاک دیگر اطلاعات کامل داشته باشید. غافلگیر شدن در مذاکره نتیجه خوبی برایتان نخواهد داشت.

امروزه دیگر تحقیق کردن و به دست آوردن اطلاعات سخت نیست. با یک سرچ ساده در اینترنت و مراجعه به پلتفرم‌های هوشمند جستجوی املاک می‌توانید در مورد اوضاع و شرایط املاک و قیمت‌ها، اطلاعات لازم را کسب کنید.

۸- گزینه‌ دوم یا پلن‌های دیگر داشته باشید.

نباید همیشه به یک نتیجه در مذاکره مطمئن و امیدوار بود. در مذاکرات ملکی هر چیزی امکان دارد و ممکن است نتیجه دلخواه ما رقم نخورد. در این شرایط باید گزینه دوم یا پلن B را در نظر داشته باشید تا بتوانید به درستی تصمیم بگیرید. در این صورت مجبور نیستید هر نتیجه‌ای را بپذیرید. این گزینه دوم حتی می‌تواند “نه” گفتن و قبول نکردن و برهم خوردن مذاکره باشد. مهم این است که ضرر نکنید.

اگر پیشنهاد طرف مذاکره با شرایط شما تطابقی ندارد، بهتر است جلسه مذاکره هرچه سریع‌تر خاتمه پیدا کند. مذاکره‌کننده موفق باید زمان مناسب برای ترک جلسه را بداند.

۹- وقت بگذارید و صبور باشید.

معمولا مذاکرات ملکی از زمان پیش‌بینی شده، طولانی‌تر می‌شوند. بنابراین صبور باشید و عجله نکنید. برای بعد از جلسه مذاکره، برنامه مهمی ترتیب ندهید. ممکن است جلسه مذاکره شما به طول انجامد و نیاز باشد زمان بیشتری را در جلسه صرف کنید. یک مذاکره موفق به تمام هوش و حواس شما در جلسه نیاز دارد تا به خوبی و بر طبق منافع شما پیش برود.

عجول بودن و اصرار به پایان دادن مذاکره، باعث می‌شود طرف مقابل احساس کند که تحت فشار هستید و بتواند شرایطی را در معامله به شما تحمیل کند.

۱۰- هدف بالا داشته باشید و به نتیجه مذاکره خوش‌بین باشید.

یک مشاور املاک در عین واقع‌بینی، به نتیجه مذاکره خوش‌بین است و سعی می‌کند با رعایت صداقت در روند معامله، تمام تلاش خود را برای رسیدن به خواسته‌های طرفین انجام دهد. پیش از انجام مذاکره، ملک را بازدید کنید و شرایط آن را بسنجید. سعی کنید با فروشنده و خریدار همدلی کنید و خود را جای آن‌ها بگذارید. به خریداران این اطمینان را بدهید که در صورت به هم خوردن معامله تمام تلاش خود را برای یافتن ملک مناسب خواهید کرد.

برای هرگونه مشاوره جهت خرید و فروش در جابان دماوند با تیم املاک کوشان در تماس باشید. اولین معامله انجام می شود، موفقیت زمانیست که ارتباط خریدار یا فروشنده با واسطه تکرار شود.

۰۹۱۲۴۰۴۳۷۸۲ لیدر(سرمشاور) آقای حاجی اکبری
۰۹۱۹۴۷۱۰۸۹۳ لیدر(سرمشاور) آقای دانایی
۰۹۱۲۱۳۲۰۱۴۷ لیدر(سرمشاور) آقای محمدرضا غیبی
۰۹۱۰۹۰۵۸۲۶۵ لیدر(سرمشاور) آقای روشن دل
۰۹۱۲۹۳۴۳۷۷۱ لیدر(سرمشاور) خانم ثمنی
۰۹۱۲۴۰۹۳۴۹۳ مدیریت علیرضا غیبی

پیام بگذارید