ابعاد مناسب زمین برای ساخت و ساز

مرداد ۱۴۰۰
۰ نظر
ابعاد مناسب زمین برای ساخت و ساز

ابعاد مناسب زمین برای ساخت و ساز

ساخت و ساز تا زمانیکه نیاز بشر به مسکن وجود دارد اهمیت خود را از دست نمی‌دهد. از این‌رو باید به اجزای مختلف آن به خوبی پرداخته شود. با توجه به این که یک عامل مهم در ساخت خانه یا هر ملک دیگری ابعاد زمین است، پرداختن به آن قبل از طراحی نقشه و شروع ساخت بسیار مهم است.

تیم محتوای وب سایت املاک کوشان برای شما محتوا در مورد ابعاد مناسب زمین برای ساخت و ساز آماده کرده است با ما همراه باشید

 

ابعاد مناسب زمین برای ساخت و ساز

پیمانکاری ویلا و خرید زمین با ابعاد مناسب

ساخت ویلا در جابان دماوند روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند و همین امر سبب شده تا پیمانکاری ویلا نیز رونق خوبی داشته باشد.

هرچند در این بین ممکن است افرادی سودجو به مسائل مهندسی خیلی توجه نکنند ولی به طورکلی و طبق قوانین یک سری معیارها باید مد نظر قرار گیرد تا ساخت ویلا بتواند مجوزهای لازم را دریافت کند.

اولین مرحله برای ساخت و ساز ویلا، خرید زمینی با ابعاد مناسب است. هر چند متراژ و نقشه‌ای که صاحب ملک برای اجرای ویلا در ذهن دارد، می‌تواند روی ابعاد زمین مؤثر باشد اما ساخت یک ویلا با طراحی مهندسی بر هر مسئله دیگری ارجحیت دارد.

معمولاً زمین‌هایی که برای کاربری ساخت مسکن و ویلا مورد استفاده قرار می‌گیرند به صورت مربع یا مستطیل شکل هستند و کمترین اریب را در خود جای می‌دهند.

البته در برخی موارد که ویلاهای بزرگ ساخته می‌شود و محوطه سازی بزرگ‌تری در اطراف آن ایجاد می‌شود بهتر است از زمین‌هایی مستطیل شکل استفاده کرد تا بتوان فضای ورودی بیشتری را طراحی کرد. در این صورت طول زمین نسبت به عرض آن بیشتر است و بخش عظیم محوطه ویلا در بخش جلویی ساختمان قرار می‌گیرد.

امروزه به علت تفکیک شدن زمین‌ها و قواره‌بندی آن‌ها به خصوص در فضای مرکز شهر، شاید انتخاب ابعاد زمین چندان هم با دست باز انجام نگیرد ولی باز هم می‌توان زمین‌هایی با متراژ بالا را در حومه شهر پیدا کرد که قدرت انتخاب بیشتری را به صاحب ملک می‌دهد. البته آنچه که در ابعاد ملک مهم است بیشتر برای ساخت و ساز بخش ساختمانی ویلا مد نظر است تا متراژ کلی زمین اولیه

در آموزش ساخت و ساز چه ابعادی برای بنا مناسب نیست؟

برای این که بتوان یک سازه مناسب بنا کرد، ابعاد آن نیز باید مناسب باشد. نسبت طول به عرض در ابعاد زمین مهم است. اگر نسبت طول به عرض بنا بسیار بزرگ‌تر باشد، مشکلات متعددی هم در زمان طراحی نقشه هم از نظر مهندسی و ایمنی ساختمان به وجود می‌آید. از این‌رو بسته به متراژ باید نسبت طول به عرض تا حد امکان کاهش یابد.

علاوه بر نسبت طول به عرض زمین زیر ساخت، اریب بودن زمین نیز می‌تواند در ساخت و ساز خِلل ایجاد کند. از این‌رو در صورتیکه زمین دارای مشکلاتی این چنینی باشد و زمین اریب باشد، باید بخش اریب در محوطه ویلا قرار گیرد و در بخش زیربنا لحاظ نشود. البته در برخی از زمین‌های زیر ساخت به علت این که محوطه بیرونی چندانی وجود ندارد قسمت‌های اریب برای طراحی پاسیو، بالکن و … در نظر گرفته می‌شود ولی باز هم به زیبایی بنا لطمه می‌زند.

پیمانکاری ویلا و ابعاد زمین در بخش‌های مختلف

هر ویلا یا ساختمانی دارای قسمت‌های مختلفی مانند آشپزخانه، اتاق نشیمن، اتاق خواب، سالن پذیرایی و غیره است. قبل از طراحی نقشه معمولاً نظر و ایده صاحب ملک برای ساخت بنا و طراحی آن بررسی می‌شود.

آنچه که در ابعاد هر بخش مهم است بسته به کاربری فضا مورد توجه قرار می‌گیرد. به عنوان مثال در سالن پذیرایی باید فضاهای مناسب برای چیدمان مبلمان، میز ناهارخوری و … تدارک دیده شود.

هر چند در دکوراسیون جدید از فرش کردن کامل فضا اجتناب می‌شود ولی در زمان ساخت و ساز باید به این نکته توجه داشت که ابعاد به گونه‌ای انتخاب شود که متناسب با طراحی فرش در ایران باشد. به عنوان مثال ضریبی از ۶، ۹ یا ۱۲ متر باشد تا در صورت نیاز صاحب ملک بتواند به راحتی فرش‌های مناسب را در آن جای دهد.

علاوه بر در آشپزخانه نیز ابعاد باید براساس لوازم خانگی، کابینت‌ها و فضاهای مورد نیاز طراحی شود و در عین حال فضای کافی برای آشپزی و … را هم داشته باشد. ابعاد مناسب برای اتاق خواب نیز باید به گونه‌ای در نظر گرفته شود که بتواند فضای کافی برای تخت خواب را در دو جهت داشته باشد.

با توجه به این موارد می‌توان گفت درپیمانکاری ویلا و مراحل اولیه تهیه نقشه ابعاد هر بخش نیز باید با دقت مورد توجه قرار گیرد و به گونه‌ای طراحی شود که جمع آن‌ها با ابعاد زیر بنا برابر باشد. علاوه بر این اتلاف فضا نیز به حداقل ممکن برسد و از تمام بخش‌های بنا استفاده مناسب صورت گیرد.

این ابعاد زمانی دارای طراحی سخت‌تری خواهد بود که متراژ زیر بنا کم باشد یا مشکلاتی مانند اریب بودن یا طول بلند زمین وجود دارد.

ساخت و ساز و فضای پارکینگ و ورودی

برای ساخت و ساز ویلا معمولاً به علت محوطه بزرگی که در جلوی ساختمان در نظر گرفته می‌شود، مشکل پارکینگ کمتر به چشم می‌خورد؛ اما در شرایطی که زمین دارای متراژ کمی است یا پارکینگ جداگانه در نظر گرفته می‌شود، باید یک سری معیارها را هم برای ایجاد پارکینگ استاندارد در نظر گرفت.

به عنوان مثال ابعاد مناسب برای پارکینگ و یک خودرو ۲.۵ متر مربع است که به نسبت تعداد خودرو این متراژ افزایش می‌یابد.

ورودی ساختمان نیز باید دارای طراحی مناسبی باشد. هرچه پیچیدگی در مسیر ورودی کمتر باشد طراحی بنا نیز بهتر است و این امر زمانیکه ابعاد زمین به طورکلی به مستطیل نزدیک‌تر باشد می‌تواند بهتر انجام گیرد.

برای هرگونه مشاوره جهت خرید و فروش در جابان دماوند با تیم املاک کوشان در تماس باشید. اولین معامله انجام می شود، موفقیت زمانیست که ارتباط خریدار یا فروشنده با واسطه تکرار شود.

۰۹۱۲۴۰۴۳۷۸۲ لیدر(سرمشاور) آقای حاجی اکبری
۰۹۱۹۴۷۱۰۸۹۳ لیدر(سرمشاور) آقای دانایی
۰۹۱۲۱۳۲۰۱۴۷ لیدر(سرمشاور) آقای محمدرضا غیبی
۰۹۱۰۹۰۵۸۲۶۵ لیدر(سرمشاور) آقای روشن دل
۰۹۱۲۹۳۴۳۷۷۱ لیدر(سرمشاور) خانم ثمنی
۰۹۱۲۴۰۹۳۴۹۳ مدیریت علیرضا غیبی

پیام بگذارید